Szolidaritási projektek
Olyan hazai tevékenységek, amiket 18-30 éves fiatalok minimum 5 fős csoportja valósíthat meg azért, hogy valamilyen helyi, közösségi kihívásra keressenek választ.
A szolidaritási projektek olyan hazai tevékenységek, amelyeket 18-30 éves fiatalok minimum 5 fős csoportja kezdeményezhet és valósíthat meg azért, hogy európai uniós támogatással valamilyen helyi, közösségi kihívásra keressenek választ.
1. A pályázattípus célja
A szolidaritási projektek célja, hogy az Európai Unió és az Európai Szolidaritási Testület alapelveit és értékeit figyelembe véve helyi közösségi problémákra nyújtsanak megoldást, miközben lehetőséget adnak arra, hogy a projektet megvalósító fiatalok kezdeményezőkészsége fejlődjön és egy tanulási folyamat részesei lehessenek.
2. A pályázásra jogosultak köre
Szolidaritási projektet minimum 5 főből álló, 18-30 éves fiatalok csoportja valósíthat meg; magát a pályázatot benyújthatják közvetlenül a fiatalok, vagy a csoport nevében pályázó szervezet.
A fiataloknak, akik a megvalósító csoport tagjai lesznek, regisztrálniuk kell az Európai Szolidaritási Testület portálján, valamint hivatalos lakcímmel kell rendelkezniük abban a programországban, amelyben benyújtják a pályázatukat, például Magyarországon.
Szolidaritási projektekben szervezetek csak a fiatalok csoportja nevében pályázó szervezetként vagy –ha a fiatalok csoportja marad a pályázó – befogadó szervezetként vállalhatnak szerepet a projekt adminisztrációs és pénzügyi folyamatait segítve; a projekt céljairól és megvalósításának módjáról a fiatalok csoportja dönt.
3. Támogatható tevékenységek
A szolidaritási projektek olyan 2-12 hónapos hazai tevékenységek, amelyeket 18-30 éves fiatalok csoportja kezdeményezhet és valósíthat meg. A cél az, hogy valamilyen pozitív változást hozzanak a helyi közösségbe, annak valamilyen kihívására keressenek választ a projekt során. A szolidaritási projektnek közvetlenül kapcsolódnia kell ahhoz a helyi közösséghez, ahol a megvalósítók élnek, de emellett egyes projektek regionális vagy akár nemzeti kérdésekkel is foglalkozhatnak, sőt, határmenti projektek esetén a szomszédos országokat bevonva lehetőség van határon túli tevékenységek megvalósítására is. A szolidaritási projektnek a helyi kihívások kezelésével együtt hordoznia kell az európai dimenziót az európai szinten meghatározott prioritások bevonása révén.
4. A programban részt vevő országok
Az Európai Szolidaritási Testület programországai: az Európai Unió tagállamai, valamint az Észak-Macedónia, Izland, Liechtenstein és Törökország.
5. Pályázati feltételek
A pályázati útmutató Solidarity Projects/Szolidaritási projektek c. fejezete tartalmazza.
6. A támogatás mértéke
1. Az Európai Szolidaritási Testület a projekt hosszától függően havonta 630 euró projektmenedzsment támogatást nyújt a fiatalok csoportjának – egy projekt maximum 12 hónapig tarthat.
2. A megvalósító fiatalok támogatása érdekében emellett lehetőség van egy vagy több coach felkérésére. A coach szakmai iránymutatást nyújthat a projektmegvalósításhoz, támogathatja a fiatalok tanulási folyamatát, segíthet a csoportnak az esetleges konfliktusok, problémák megoldásában. Erre Magyarországon napi 137 euró támogatást nyújt a program, maximum 12 nappal számolva.
3. Azon projektek esetében, amelyekben kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalok megvalósítóként vesznek részt, a részvételük támogatásával kapcsolatban felmerült, indokolt költségeket 100%-osan megtéríti a program (pl.: helyszín hozzáférhetővé tétele, stb.).
7. A pályázás menete
A pályázás menetéről a Hogyan pályázhattok menüpontban lehet többet olvasni.
8. A pályázatok beadásának határideje
2025-ben két pályázatbenyújtási határidő van:
- 2025. február 20. 12:00
- 2025. október 1. 12:00
A hivatalos pályázati felhívás a linkre kattintva olvasható.
9. Pályázati keretek
2025-ben a magyar nemzeti iroda által kezelt keretek:
Pályázati kategória | Éves keret |
Önkéntesség | € 2 624 390 |
Szolidaritási projektek | € 354 421 |
10. Korábbi pályázati felhívások és útmutatók
2025
- Pályázati felhívás
- Európai Szolidaritási Testület pályázati útmutató 2025 (angol)
- Európai Szolidaritási Testület pályázati útmutató 2025 (magyar)
2024
- Pályázati felhívás
- Európai Szolidaritási Testület pályázati útmutató 2024 (angol)
- Európai Szolidaritási Testület pályázati útmutató 2024 (magyar)
2023
- Pályázati felhívás
- Európai Szolidaritási Testület pályázati útmutató 2023 (magyar)
- Európai Szolidaritási Testület pályázati útmutató 2023 (angol)
2022
- Pályázati felhívás
- Európai Szolidaritási Testület pályázati útmutató 2022 (magyar)
- Európai Szolidaritási Testület pályázati útmutató 2022 (angol)