Mi az és miért fontos az aktív társadalmi részvétel?
És hogyan kapcsolódik a külföldi önkéntességhez vagy éppen a hazai szolidaritási kezdeményezésekhez?

Az aktív társadalmi részvételről
Az aktív társadalmi részvétel kifejezésről az emberek többségének talán a demokratikus folyamatokba való befolyás, például a szavazás jut az eszébe. Az Európai Szolidaritási Testület (ESC) célja többek között az, hogy az önkénteskedés révén közvetett módon erősítse a fiatal felnőttek polgári szerepvállalását, ugyanakkor a program tágabb értelemben tekint az aktív részvételre.
Az ESC egyrészt erősíteni szeretné az emberek európai identitását, a közös uniós értékek, valamint az egység és a sokféleség elvének terjesztését. Ugyanakkor az is a célja, hogy a fiatal felnőtteket képessé tegye arra, hogy aktívan alakítsák a környezetüket, és tegyenek azokért a társadalmi ügyekért, amelyeket fontosnak tartanak.
Mi a TE ügyed?
Az Európai Szolidaritási Testület révén ugyanis külföldön önkénteskedhetsz vagy éppen Magyarországon valósíthatod meg saját közösségjavító kezdeményezésed, ún. szolidaritási projekted. Bár a két lehetőség néhány dologban eltér egymástól, mindkettő esetén aktívan részt vehetsz a tevékenységek megtervezésében és megvalósításában.
Önkéntesként például jelezheted a fogadó szervezetednek, hogyha van olyan téma, ami érdekel, ötlet, amit megvalósítanál, és beépítheted az önkéntes projektedbe azt. Ha például időseknek tartasz foglalkozásokat egy idősek otthonában, és azt látod, hogy szeretnének többet megtudni a számítógéphasználatról, hogy szabadon videócsetelhessenek a rokonaikkal, akkor megbeszélheted a szervezettel, hogy ilyen workshopokat szeretnél tartani az érdeklődő lakóknak.
Szolidaritási projekt esetén pedig az egész kezdeményezés a te, illetve a csapatod ötletén alapul, és annak megvalósításáért is te feleltek. Ebben az esetben tényleg azért az ügyért tudtok közösen tenni, amit igazán fontosnak éreztek, olyan módon, ahogy azt hatékonynak látjátok. A cél az, hogy a helyi közösségnek adjatok valamit, olyan fejlesztő folyamatok induljanak el, amik valamilyen kihívásra, igényre reagálnak.
Miért is fontos ezt megtapasztalnod?
Képzeld el, hogy van valami, ami már régóta zavar. Valami, amin szívesen változtatnál, de nem tudod, hogy hogyan, vagy éppen vannak elképzeléseid, de ezekhez segítségre van szükséged. Ezt az ESC-vel megkaphatod! Önkéntesként szervezetek tapasztalt munkatársai segítik majd a tevékenységed, kifejezetten odafigyelve arra, hogy tanulj a folyamatból. Szolidaritási projekthez pedig nem csak anyagi támogatást kaptok az EU-tól, de akár egy ESC coachcsal is együttműködhettek, aki személyes támogatást nyújt nektek a folyamat alatt.
Az ilyen projektek egyik célja mindig az, hogy a fiatal felnőttek megérezhessék, milyen aktívan tenni a társadalomért, alakítani a saját közösségüket vagy éppen külföldön támogatni egy célt. Az az érzés, amikor ennek a gyümölcseit megtapasztalod, nagy belső erőt ad a következő időszakra.