Több mint egy gap year 1 - Nyelvtanulás és külföldi önkéntesség

Hatékonyan szeretnél idegennyelvet tanulni? Legyél önkéntes külföldön az Európai Szolidaritási Testület támogatásával!

ESC önkéntes Gap year borítókép
Több mint egy gap year 1 - Nyelvtanulás és külföldi önkéntesség

Tudtad ? 
Az Európai Szolidaritási Testület (European Solidarity Corps – ESC) támogatásával 18-30 éves fiatal felnőttek önkénteskedhetnek külföldön. Ha te is ebbe a korcsoportba tartozol, részt vehetsz rövidebb (2-8 hetes) csoportos önkéntességben, de akár hosszabb, maximum egy éven át tartó egyéni projektben is. 


A külföldi önkéntesség interkulturális jellege miatt adott, hogy egy ilyen kaland az idegennyelv-tudásodra kedvező hatással lesz. Az anya- vagy idegennyelvi közegben gyakorolt nyelvtudás összehasonlíthatatlan az iskolapadban ülve, autodidakta módon vagy online kurzusok során megszerzett tudással. Külföldön automatikusan „rád ragadnak” a mondatok, egy idő után ösztönszerűen használod a nyelvet, vagy legalábbis bizonyos kifejezéseit, hiszen napi szinten hallod azokat. Egy idő után meglehet, hogy eklektikus lesz a fogalmazásod: az angol, a célországbeli és a magyar szavakat fogod keverni egy-egy mondaton belül, ami nem baj, az adott közegben teljesen természetes. Sőt, az is lehet, hogy az adott nyelven álmodsz– igazán érdekes élmény! 

ESC önkéntes Gap year kép 1


Hogyan támogatja az ESC a nyelvtanulást?

Ahhoz, hogy teljeskörű és igazán hatékony legyen, külföldön is érdemes dedikált időt fordítanod a nyelvtanulásra. Kereshetsz tandemcsoportokot, beszélgetésre nyitott helyi fiatalokat, vagy akár önkéntestársaiddal közösen is bevezethettek olyan egyezséget, hogy adott napon adott órában csak a helyi nyelven fogtok beszélgetni.

Emellett természetesen az Európai Szolidaritási Testület is támogatja majd a nyelvtanulásod. Ez kétféleképpen valósulhat meg: az Online Language Support nevű weboldalon keresztül vagy pedig helyi nyelvkurzus révén. Általános szabály, hogyha a célország vagy a projekt nyelve a te tudásodnak megfelelő szinten megtalálható az OLS-en, akkor az online felületen tanulhatsz, ha viszont hiányzik az adott nyelv adott szintje, kurzusokra is beírathat a szervezet.

Országok és nyelvek

Ha extrán fontosnak tartod, hogy az önkéntes projekted során a nyelvtudásod is fejlődjön, akkor érdemes ennek megfelelően választanod a célországot. 

  • Bizonyos nyelveket, például az olaszt, a franciát vagy a németet, viszonylag gördülékenyen megtanulhatod, ha olyan országba mész, ahol az adott nyelvet beszélik.
  • Vannak azonban olyan nyelvek, amiknek az elsajátításához vagy nagy elhatározás vagy igazán kiemelkedő nyelvérzék kell. Ilyen például a lengyel, az észt vagy szlovák. Ezekben az országokban a projekt során az elsődlegesen használt nyelv általában az angol – a fogadó szervezet nem várja el, hogy megtanuld a bonyolult helyi nyelvtant.

ESC önkéntes Gap year kép 2

Külföldre mennél, de egyáltalán nem tudsz „külföldiül”? Ne aggódj!

Belevágni egy francia, német, észt vagy bármilyen projektbe úgy, hogy egyáltalán nem beszéled a helyi nyelvet, de még az angolt sem igazán magabiztosan, ijesztő lehet. Azonban ebben az esetben sem kell feladnod a külföldi önkéntesség álmát!

Az önkénteseket fogadó szervezetek előzetesen felmérik, hogy a nyelvtudásod elég-e arra, hogy boldogulj az adott projekt során, és csak akkor fogadnak, ha igen. Sok esetben nem várnak el külön nyelvtudást, tudják, hogy majd a következő hónapokban kialakul az. Ezen időszak alatt jöhet az Activity-alapú kommunikáció: ha arra van szükség, kézzel-lábbal vagy éppen rajzolva fognak veled beszélgetni! Az idegennyelvi közegnek és a külön nyelvtanulásnak köszönhetően pedig pár hónapon belül megértitek majd egymást szóban is.


Belevágnál? 
Olvasd el hogyan lehetsz önkéntes 5+1 lépésben!

Kételkedsz? 
Ismerd meg Luca ESC önkéntességének történetét!