"Az ökointelligens gondolkodásmódot próbáljuk átadni"

Önkéntes projektekkel a fenntarthatóságért

okografbor
"Az ökointelligens gondolkodásmódot próbáljuk átadni"

Az Európai Szolidaritási Testület (ESC) 2021-2027 közötti időszakában nagyobb szerepet kap a zöld célok, a fenntarthatóság támogatása. Pataki Erikával, az Ökográf Egyesület elnökével arról beszélgettünk, hogyan támogatják a szervezethez érkező külföldi önkéntesek a fenntarthatósági célokat.

Az ESC 2021-2027 közötti időszakában az Európai Bizottság környezetvédelmi törekvéseihez (köztük a klímasemlegességet támogató európai zöld megállapodás megvalósításához) hivatott hozzájárulni. Ennek érdekében a program támogatja az ökotudatos projektmenedzsmentet, ami leginkább a zöld utazási módok finanszírozásában jelenik meg.*

Emellett az önkéntes tevékenységek megtervezésekor az is hangsúlyt kap, hogy a projekt során fenntartható magatartásra ösztönözzék a résztvevőket. Ennek teljeskörű módja az, ha a szervezetek fenntarthatósággal kapcsolatos projektet valósítanak meg, ahogy azt az Ökográf Egyesület teszi immár 2016 óta.

Szervezet: Ökográf Egyesület

Honlap: https://okograf.wordpress.com/


„Az egyesület célja a környezetvédelem, azon belül a kreatív újrahasznosítás népszerűsítése. Egyszerre három önkéntest fogadunk, nyolc hónapra érkeznek. Ezalatt megismerhetik, hogy egy kidobásra ítélt tárgyból hogyan lesz új termék. Végig vesszük a különböző anyagokat, például a papírt, a biciklikereket, a fémet, és megtanuljuk, milyen technikákkal lehet ezeket újrahasznosítani. A lányok általában az ékszergyártást szeretik, és vannak fiúk, akik a lokkoló-varró gép rabjaivá válnak, és napokon át lokkolnak” – osztotta meg nevetve Pataki Erika, az Ökográf Egyesület elnöke. „Azok a fiatalok pedig, akik gyerekekkel szeretnek foglalkozni, a kreatív újrahasznosító műhelyek tartásáért vannak oda.”

okograf1

A projekt során sok olyan módszert megtanulnak az önkéntesek, ami a környezetvédelemhez és a fenntarthatósághoz járul hozzá. Új ruhákat, kiegészítőket, ékszereket készítenek, és megismerik az ökoháztartás-vezetés alapjait: azt, hogy hogyan lehet természetes anyagok segítségével takarítani vagy kozmetikumokat készíteni. 

„Azon túl, hogy kreatív újrahasznosítók vagyunk, az ökointelligens gondolkodásmódot próbáljuk átadni. Az első projekt után például láttam, hogy a bolti blokkokon ott szerepel a nejlonzacskó. Azóta minden projektet úgy kezdünk, hogy megvarrunk egy óriási shopper baget [bevásárlótáskát – a szerk.], amely utána az önkéntesé lesz, és azzal vásárol.”

okograf2

Egy-egy projekt során persze nemcsak az önkéntesek ismernek meg új dolgokat és szemléletmódokat, de az egyesület munkatársai is.

„Az önkéntesek valós segítséget jelentenek, sokkal több termék és ötlet születik velük. Az első csoport például készített egy kiadványt, amely a biciklikerékből készült ékszereket mutatja be: ők szervezték a fotózást, állították be a modelleket, találták ki a dizájnt – egy teljesen modern, innovatív, szép kiadvány lett. A terméktervezésbe is szeretem bevonni őket. Fiatalabbak, mint én, jobban tudják, hogy mi az az aktuális trend, ami egy fiatalt megfog. Mi is megfiatalodunk azáltal, hogy fiatalokkal foglalkozunk. A baráti légkör, a projekt emberi oldala az, amit nekem a legtöbbet adja.”

Az Ökográf Egyesület a következő időszakban szeretne egy adománybolt-közösségi ház kombinációjából álló kezdeményezést indítani, ahol napközben kézzel készített termékeket árulnak, zárás után pedig olyan kreatív klubok járhatnak oda alkotni, amelyek az egyesület workshopjaiból nőtték ki magukat. Mindezt természetesen külföldi önkéntesek bevonásával.

Az Európai Szolidaritási Testület támogatásával szervezetek és intézmények fogadhatnak 18-30 éves önkénteseket. Az egyéni önkéntes projektek 2-12 hónapig tartanak, a fiatalok a szervezet mindennapjaiba csatlakoznak be. A csoportos önkéntes projektek 14-59 napig tartanak: ezalatt 10-40 fős, nemzetközi csapatok segítik a szervezet valamely projektjét (pl. fesztiválszervezés, táborok). További információ: https://szolidaritasitestulet.hu/


*Magasabb utazási támogatás jár abban az esetben, ha az önkéntesek környezetkímélő utazási eszközzel jutnak el a projekt helyszínére, például vonattal repülő helyett.


© Fotók: Ökográf Egyesület

Készítette: Hargitai Ágnes, Tempus Közalapítvány